Návrat k prírode: Ako na drevené záhradné oplotenie

Návrat k prírode: Ako na drevené záhradné oplotenie

Návrat k prírode: Ako na drevené záhradné oplotenie

V dnešnej dobe, keď sa svet čoraz viac snaží nájsť rovnováhu medzi technológiami a prírodou, sa do popredia dostáva nový trend – prírodné oplotenie záhrad. Tento koncept sa zameriava na vytvorenie záhradného oplotenia, ktoré nie je len esteticky príťažlivé, ale zapadá do prírodného prostredia a podporuje život v záhrade.

Rastúci dopyt po prírodnom oplotení je dôsledkom zvýšeného povedomia o ochrane životného prostredia a snahy integrovať prírodu do každodenného života. Okrem estetiky tak má prírodné oplotenie ďalšie výhody, napríklad ekologickú udržateľnosť a podporu miestnej fauny a flóry.

Prírodné oplotenie sa opiera o použitie organických materiálov, ktoré splynú s okolitým prostredím. Týmto spôsobom sa návrat k prírode neodohráva len v záhradách, ale aj v životoch ľudí, ktorí hľadajú spôsoby, ako byť bližšie k prírode aj vo svojom bežnom (domácom) prostredí. Prírodné oplotenie tak nie je len trendom, ale odrazom snahy o spojenie s prírodou a znovu nájdenie harmónie v každodennom živote.

Medzi obľúbené materiály pre prírodné oplotenie záhrady patria drevo, živé ploty a rôzne druhy rastlín, ktoré vytvárajú prirodzenú bariéru. Tieto materiály dodávajú záhradám charakter a eleganciu, a zároveň prispievajú k biodiverzite.

Drevo: Vízia krásy a udržateľnosti

Drevo je symbolom spojenia estetiky a prírodných kvalít. Jeho všestrannosť a ekologické výhody z neho robia obľúbený materiál v architektúre a stavebníctve. Obľúbeným materiálom je aj vďaka tomu, že znižuje ekologickú stopu. Jeho použitie prispieva k zníženiu emisií CO2, a tým pádom aj k menšej uhlíkovej stope.

Drevo prináša do architektúry teplý a príjemný vzhľad. Jeho rôznorodosť umožňuje vytvárať jedinečné a originálne konštrukcie, čím pridáva kreatívny prvok do každej stavby. Správne spracované drevo je navyše trvácne, odoláva poveternostným vplyvom a bežnému opotrebeniu. S vhodnou a pravidelnou údržbou môže slúžiť dlhé roky.

Drevo sa využíva v rôznych formách – od tradičného konštrukčného dreva až po moderné inovatívne stavebné techniky, jeho využitie je variabilné pre použitie na rôzne stavebné účely a v rôznych stavebných konštrukciách. Je veľmi vhodným materiálom aj pre záhradné ploty.

Majstrovský materiál pre oplotenie vašej záhrady

Pri tvorbe záhradných plotov je dôležité zvážiť materiál, ktorý poskytuje nielen bezpečnosť a súkromie, ale pridáva na estetike a prírodnom vzhľade záhrady. Ideálnym materiálom je práve drevo. S jeho prírodným čarom a všestrannosťou určite nič nepokazíte.

 • Krása a šarm: Drevo prináša do záhrady príjemný a prírodný vzhľad. Jeho rôznorodosť umožňuje vytvoriť plot, ktorý sa hodí k akémukoľvek záhradnému dizajnu.

 • Jedinečnosť v dizajne: K dispozícii sú rôzne druhy dreva, od exotických až po drevo pochádzajúce z európskych lesov, s rôznymi farebnými odtieňmi a textúrami. Vďaka takémuto výberu si môžete vytvoriť oplotenie s unikátnym vzhľadom.

 • Trvácnosť a odolnosť: Správne ošetrené drevo je trvácne a odoláva poveternostným podmienkam. Pokiaľ sa o drevo budete správne starať, môže slúžiť mnoho rokov.

 • Jednoduchá inštalácia a oprava: Drevené oplotenie je obvykle jednoduché na inštaláciu. V prípade poškodenia je zasa pomerne ľahké na opravu.

 • Ekologická udržateľnosť: Drevo ako obnoviteľný materiál prispieva k ochrane životného prostredia a je vhodné (nielen) pre tých, ktorí dbajú na ekologické zásady.

Drevo ako stavebný materiál pre záhradné oplotenie nie je len funkčný prvok, ale pridáva do záhrady hlbšiu vrstvu estetiky a prírodného kúzla. Jeho jedinečnosť a trvanlivosť z neho robia ideálny materiál pre tých, ktorí túžia po spojení s prírodou aj vo vlastnom záhradnom raji.

Z čoho a ako si vybrať

Cena dreveného oplotenia záhrady môže byť ovplyvnená niekoľkými faktormi:

 • Typ dreva a jeho kvalita: Cena dreveného oplotenia sa značne líši v závislosti od druhu dreva, ktorý sa používa. Exotické dreviny môžu byť drahšie než drevo pochádzajúce z okolitých lesov. Vyššia kvalita dreva býva zvyčajne drahšia.

 • Veľkosť a rozsah oplotenia: Ďalším významným faktorom, ktorý ovplyvňuje cenu, je veľkosť a rozsah oplotenia. Čím väčšia je plocha na oplotenie, tým viac materiálu a práce je potrebné vykonať, čo sa prejaví aj na konečnej cene za oplotenie.

 • Dizajn a komplexnosť: Ak je oplotenie záhrady navrhnuté s komplexnými vzormi alebo špeciálnymi štruktúrami, očakávajte zvýšené náklady. Špeciálne požiadavky na dizajn a vyhotovenie prispievajú k nárastu ceny za jeho nákup.

 • Povrchová úprava a údržba: Ak si drevené oplotenie do záhrady vyžaduje špeciálnu povrchovú úpravu alebo ochranu, napríklad impregnáciu alebo farbenie, môže to výrazne ovplyvniť jeho cenu. Tento proces je však nevyhnutný, aby bolo drevo odolné voči vplyvu počasia, hnilobe, škodcom a plesniam.

 • Inštalácia a pracovná sila: Cena zahŕňa nielen materiál, ale aj náklady na pracovnú silu, teda montáž a inštaláciu oplotenia. Ušetriť môžete vtedy, ako sa do dreveného oplotenia záhrady pustíte sami.

Krok za krokom k vlastnému drevenému plotu

Postavenie dreveného plotu formou DIY (urob si sám) môže byť zaujímavý projekt, ktorý dodá záhradnému oploteniu určitý osobitný štýl. Tu je jednoduchý spôsob, ako postaviť drevený plot bez väčších nákladov:

Náčrt a plán

Pre jednoduchý a ekonomický plot si vyberte stĺpiky a dosky vhodné pre vonkajšie prostredie. Oceľové alebo kovové stĺpiky môžu byť stabilnejšie než tie drevené. Takisto zmerajte veľkosť obvodu, aby ste vedeli, koľko materiálu budete potrebovať. Určite si, kde chcete postaviť plot.

Rozhrňte trávu, odstráňte korene a prípadné prekážky, pripravíte si tak vhodné miesto pre osadenie stĺpikov na stavbu dreveného oplotenia. Tie musia byť od seba pravidelne osadené, následne zakopané do zeme a kvôli stabilizácii zaliate betónom alebo cementom. Nakoniec pripojte k stĺpikom drevené dosky tak, aby tvorili oplotenie. Uistite sa, že sú v rovnakej výške a pevne pripojené. Nezabúdajte, že o drevený plot sa treba aj starať:

 • Pravidelná údržba: Pravidelná údržba je kľúčom k zachovaniu dreveného oplotenia. Odstráňte nečistoty, prach a listy, ktoré môžu na dreve zanechať škvrny alebo ho znehodnotiť.

 • Ochrana proti vode: Drevo sa môže rýchlo poškodiť, ak je vystavené vlhkosti. Aplikujte impregnačný náter alebo ochranný náter na drevo, ktorý odolá vlhkosti a ochráni ho pred hnilobou a plesňami.

 • Pravidelné kontroly: Pravidelné kontroly dreveného oplotenia sú dôležité pre identifikáciu potenciálnych problémov. Skontrolujte, či na drevenom oplotení nie sú praskliny, odtrhnuté dosky alebo náznaky hniloby a škodcov.

 • Pestovanie rastlín ďaleko od oplotenia: Rastliny, ktoré sú príliš blízko k drevenému oploteniu, môžu spôsobiť vlhnutie dreva a viesť k jeho rýchlejšej degradácii. Pestujte preto rastliny a kvety o niekoľko centimetrov ďalej od oplotenia.

 • Opravy a údržba: Ak na oplotení nájdete rozbité dosky alebo poškodený povrchy, pustite sa do potrebných opráv. Rýchla reakcia na menšie problémy môže zabrániť ich zhoršeniu.

 • Ochrana pred UV žiarením: Drevo môže pri dlhodobom vystavení slnečnému žiareniu rýchlo vyblednúť. Použite ochranné nátery alebo farby, ktoré mu poskytnú ochranu proti UV žiareniu.

Hoci DIY projekt môže byť lacnejší, musíte zvážiť aj čas a úsilie na jeho realizáciu. Príprava miesta a samotná inštalácia môžu trvať aj niekoľko dní, obzvlášť ak ste v tejto oblasti nováčik. Ak ste tento projekt predsalen úspešne zrealizovali, netreba zabúdať, že s postavením dreveného oplotenia práca na ňom nekončí. Ak chcete, aby vám slúžil dlhé roky, je starostlivosť o neho kľúčová.

M+M Martinec s.r.o., Paholec 1, Pezinok 902 01, +421905569909, eshop@martinec.sk