Poradca pre výber oplotenia

Aké sú najpoužívanejšie typy oplotení:

Na Slovensku sú najpoužívanejšie 3 typy drôtených oplotení:

1, Štvorhranné pletivá

2, Zvárané pletivá v rolkách

3, Plotové panely

Každé z nich má svoje prednosti ale aj nevýhody. Všetko záleží od účelu na ktorý budeme oplotenie potrebovať, ako aj miesta na ktorom bude oplotenie stáť. Parametre ktoré očakávame od dočasného oplotenia, kde nehladíme na vzhľad a životnosť sú hlavne funkčnosť a cena. V prípade bežných záhrad rodinných domov zas očakávame pekný vzhľad s maximálnou životnosťou a iné parametre preferujeme ak sme vlastníkmi väčšieho psa, alebo plánujeme mať oplotenie na frekventovanom mieste, kde očakávame predovšetkým pevnosť a odolnosť oplotenia. Niektoré typy pletív výborne kopírujú terénne nerovnosti, pri iných typoch potrebujeme vytvárať odskoky. Z týchto dôvodov je veľmi dôležité aby sme dôkladne uvážili typ oplotenia ktorý bude vhodný práve pre nás, pretože pár ušetrených Eur pri zlej volbe môže spôsobiť pár tisíc Eur navyše kvôli rekonštrukcii oplotenia.

Stručná charakteristika štvorhranného pletiva:                                                 

  

-Najoblúbenejšie a najviac predávané s dlhou tradíciou

-Veľmi dobre kopíruje terénne nerovnosti

-Najširšia ponuka rôznych pevností pletiva podľa požiadaviek

-Najlacnejší typ drôteného oplotenia

-Veĺmi široké využitie od záhrad rodinných domov po firemné areály

Antikorózne úpravy štvorhranných pletív a ich životnosť:

1,Pozinkované pletivo - vyrobené z žiarovo pozinkovaného drôtu, obsah zinku min. 40g/m2. Pozinkovaný drôt je v celom priereze ocelový a preto je aj pevnejší než poplastované pletivo s rovnakým priemerom použitého drôtu. Ďaľšou výhodou pozinkovaného pletiva je oderuvzdornosť. Odolnosť voči korózii je cca 8-10 rokov.

2,Poplastované pletivo -vyrobené z žiarovo pozinkovaného drôtu, obsah zinku min. 40g/m2 + nataveného PVC. Hlavnou prednosťou je dvojitá antikorózna úprava, ktorá zabezpečí životnosť min.20rokov, pekný vzhľad bez potreby natierania oplotenia. Na výber je aj viac farebných možností .

Upozornenie! - na trhu sa vyskytujú aj veľmi lacné štvorhranné poplastované pletivá vyrobené z PVC drôtu o priemere 2,4mm. Takéto pletivá majú veľmi nízku odolnosť voči mechanickému namáhaniu a tým pádom aj veľmi nízku životnosť.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stručná charakteristika zváraného pletiva v rolkách :

-Moderný dizajn

-Vhodné do rovinatého alebo mierne šikmého terénu

-Nepotrebujú šponovací drôt

-Viac dizajnových a pevnostných variant pletiva

-Vhodné do záhrad moderných rodinných domov, verejných areálov

-Jednoduchá a rýchla montáž

Antikorózna úpravazváraneho pletiva a jeho životnosť:

- vyrobené z žiarovo pozinkovaného drôtu, obsah zinku min. 40g/m2. Pletivo je následne po zváraní elektrostaticky poplastované vysokoadhéznym polyetylénom. Pletivo s takto kvalitnou dvojitou antikoróznou úpravou má jedinečnú záruku 15rokov na odolnosť voči korozii. Vyrába sa vo farbách zelená -RAL 6005 a niektoré typy aj v antracitovej farbe-RAL 7016.

Upozornenie! -odporúčame vám preveriť si pevnosť zváraneho pletiva. Informujte sa o priemere ocelového drôtu

ukrytého pod PVC úpravou, pretože väčšina dodávateľov tento údaj, ktorý je dôležitý pre celkovú pevnosť oplotenia radšej neuvádza. Rozdiel 0,1mm v priemere drôtu robí 14% v rozdiele pevnosti pletiva.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stručná charakteristika plotových panelov:

- Pevné a odolné dielce o dĺžke 2,5m

-Moderný dizajn vo variantách s prelisom alebo bez prelisu

-Jednoduchá montáž, v šikmom teréne sú potrebné odskoky

-Viac pevnostných variant, ale aj najlacnejší panel je dostatočne pevný aby zadržal veľkého psa

-Vhodné hlavne pre firemné areály a všade tam kde je potrebná zvýšená odolnosť oplotenia

Antikorózne úpravy plotových panelov a ich životnosť:

1, Pozinkované panely - žiarovo pozinkované po zváraní. Všetky zvary panela sú ochránené pod vrstvou zinku. Táto povrchová úprava je odolná voči škrabancom a oderuvzdorná. Odolnosť cca 15rokov voči korózii.

2,Poplastované panely -vyrobené z pozinkovaných drôtov pred zváraním, obsah zinku min. 40g/m2.Druhá ochranná polyesterová vrstva je nanášaná elektrostaticky v hrúbke 100mikrónov. Takáto vysokokvalitná antikorózna úprava má odolnosť voči korózii min.20rokov.Prednosťou je pekný vzhľad a viac farebných možností.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Stĺpiky a vzpery v oplotení

Aký má byť rozostup stĺpikov v oplotení:

Pri montáži oplotenia je na začiatok potrebné vytrasovať líniu kadiaľ bude oplotenie viesť a označiť si začiatok, koniec a rohové body oplotenia. V týchto miestach budeme osádzať stĺpiky ako prvé. Potom si podľa nich natiahneme špagát a vykopeme jamy pre priebežné stĺpiky.

 Rozostup stĺpikov odporúčame pre 4-hr. pletivo 2,5 až 3m, pre zvárané pletivá v rolkách max. 2,5m a pre plotové panely odporúčame vzdialenosť preveriť podla typu úchytov . Hĺbka jám na zabetónovanie pätiek stĺpikov by mala byť cca 60cm.

Prečo potrebujeme vzpery v oplotení a kde ich osadiť :

   

Pre odolnosť oplotenia z roliek (4-hranné pletivá a zvárané pletivá v rolkách) sú veľmi dôležité vzpery, ktoré zabránia ohnutiu sa krajných a rohových stĺpikov keď sa bude šponovať šponovací drôt a pletivo. Jamy pre vzpery môžu byť hĺbené do hĺbky 40cm. Na začiatočný a koncový stĺpik osádzame jednu vzperu (viď obrázok v strede dole). Ak máme oplotenie dlhšie ako 30m, tak ho musíme vystužiť v strede ďalšími dvoma vzperami, ktoré namontujeme na priebežný stĺpik. Štandardne sa priebežný stĺpik s dvoma vzperami osádza každých 25m oplotenia ako aj do každého rohu . Je to dôležité pre celkovú pevnosť oplotenia. Uchytenie vzpery k stĺpikom sa robí vo výške ¾ výšky oplotenia. Ak máme niektorú stranu oplotenia kratšiu ako 2m, tak riešime uchytenie vzpery horizontálne. 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pomôcky a typy na urýchlenie montáže oplotenia

Čo je Ručný vrták:

Jamy pre betonáž stĺpikov sa hĺbia do hĺbky cca 60cm, na ich vŕtanie je výhodné použiť ručný vrták,ktorý nám podstatne urýchli hĺbenie a zároveň ušetrí množstvo betónu, pretože priemer jamy pri vŕtaní zemným vrtákom je 15cm, t. j. objem jamy pri hĺbke 60cm bude 0,01m3, zatiaľ čo kopaná jama rýľom alebo lopatoubude mať rozmery cca 30x30cm, a pri hĺbke 60cm bude jej objem 5x väčší, t.j. 0,05m3.

Betón- typ B20 odporúčame použiť suchý, ktorý kúpite v bežných stavebninách.

Čo sú zemné vruty:

 

Umožňujú zrýchliť a zjednodušiť osadenie stĺpikov bez potreby kopania jám v zemi pre betónove pätky. Ak sa rozhodnete pre montáž oplotenia pomocou zemných vrutov, tak nepotrebujete žiadny betón.Zemné vruty musia mať kvalitnú antikoróznu úpravu z žiarového zinku aby vo vlhkom prostredí vydržali čo najdlhšie. Vruty sa zavŕtajú ručne do zeme a do nich sa nasadia stĺpiky, ktoré sa centrovacími skrutkami upevnia. Keďže nepotrebujeme čakať na vytvrdenie betónu, tak môžeme hneď začať naťahovať šponovacie drôty a naťahovať pletivo.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ako a prečo použiť príchytky:

Príchytky nám slúžia na pevné prichytenie šponovacieho drôtu k stĺpikom. Ak by sme nepoužili príchytky , tak by sme museli vŕtať dieru pre šponovací drôt cez stĺpik, čím sa nám bude dostávať vlhkosť do vnútra stĺpika a tým sa zníži jeho životnosť, alebo by sme šponovací drôt museli fixovať viazacím drôtom,čo má negatívny vplyv na pevnosť oplotenia. Príchytka nám umožňuje viesť šponovací drôt mimo stĺpika a tým je odolnosť stĺpika voči korózii zachovaná. Vzdialenosť medzi príchytkami pre vrchný a spodný šponovací drôt by mala byť taká ako bude výška osádzaneho pletiva alebo o niečo menšia. Odporúčame vám si najprv výšku pletiva reálne odmerať, pretože nominálna výška a reálna výška pletiva nemusia byť totožné. Diery pre príchytky (priemer 8mm) odporúčame vyvŕtať si pred betonážou stĺpikov.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Aká Tieniaca sieť je vhodná na oplotenie:

Tieniace siete/úplety/tienidlo na drôtené oplotenie sú určené predovšetkým k zatieneniu alebo znepriehladneniu plotu z drôteného pletiva, ako aj na zatienenie skleníkov, záhradných prístreškov, terás a pod. Inštaláciou tieniacej siete na oplotenie vieme veľmi rýchlo, jednoducho a za nízke finančné náklady ochrániť naše súkromie od pohľadov zvonka. Ďalšou funkciou tieniacej siete je zabraňovanie vnikania semien burín z okolitých neudržiavaných pozemkov a záhrad na náš pozemok. Tieniaca sieť je vyrobená z kvalitného a odolného HDPE materiálu a musí byť odolná voči UV žiareniu. Nie všetky tieniace siete sú vhodné na oplotenie. Kvalitná tieniaca sieť na oplotenie by mala mať oká na uchytenie špagátu alebo sťahovacej pásky. Parametre ktoré sú dôležité preto aby tieniaca sieť splnila svoju funkciu sú gramáž a tienivosť. Pre tieniace siete vhodné na drôtené oplotenia sú vhodné gramáže 90 až 230 g/m2 a tienivosť 80 až 95%. Kvôli nepriaznivým poveternostným podmienkam ako sú silný vietor, sneh a pod. odporúčame voliť pevnejšie nosné prvky oplotenia (stĺpiky a šponovací drôt). Pre stĺpiky odporúčame rozostup 2 až 2,5m a použiť silnejší šponovací drôt. Ale majme na pamäti že v prípade extrémnych poveternostných javov ako sú víchrice, snehové búrky a pod. ani v prípade týchto opatrení nemusí oplotenie na exponovaných miestach vydržať.

M+M Martinec s.r.o., Paholec 1, Pezinok 902 01, +421905569909, eshop@martinec.sk