Čo by ste mali vedieť, ak chováte králiky

Čo by ste mali vedieť, ak chováte králiky

Chovať králiky môže byť niekedy poriadne náročné. Čo by ste mali vedieť o chove králikov záleží aj od účelu, na ktorý chcete králiky chovať. 

Králiky patria k najčastejšie chovaným druhom domácich zvierat na svete. V súčasnosti poznáme viac ako 100 plemien králikov, ktoré sa podľa úžitkovosti delia na mäsové, kožušinové a hobby. Je rozdiel starať sa o veľký chov králikov napríklad na mäso, ako o trpasličieho králika ako domáceho miláčika.

Práve hospodárskemu chovu králikov sa budeme venovať v tomto článku a povieme si všetko, čo by ste mali o chove králikov vedieť.

Malé ale náročné

Presne také sú králiky vo veľkých chovoch. Väčšina chovateľov očakáva, že sa budú králiky dobre a rýchlo rozmnožovať. V závislosti od chovaného druhu môžete mať od jednej samice 24 až 48 mláďat za rok. Na to, aby ste dosiahli takúto efektivitu chovu, musíte králikom zabezpečiť vhodné prostredie a kvalitnú stravu.

Králiky sú veľmi citlivé na vlhko a tmu. Je to možno trochu paradox, keďže voľne žijúce zajace a králiky si vyhrabávajú nory pod zemou. Úžitkovo chovaný králik potrebuje predovšetkým sucho a pokoj. Podstielku v králikárni treba pravidelne čistiť a meniť, aby nedošlo k jej zapareniu. Králikáreň môže byť aj úplne bez podstielky, no ak chcete malé králiky, bez podstielky to tak ľahko nepôjde.

Králikáreň by navyše mala poskytovať zvieratám dostatok denného svetla. Aby sa mohli králiky rozmnožovať, musí svetlo v koterci presiahnuť 12 hodín. Nie vždy je to kvôli ročnému obdobiu možné. Králiky však nie sú až také vyberavé a pokojne im postačí aj náhradný - umelý zdroj svetla.

Králiky je možné chovať aj vo voľnom výbehu, kde je kvalitné oplotenie, ktoré zabráni vstupu hladných predátorov. Mačky nepredstavujú pre králiky veľké riziko. Chrániť ich treba predovšetkým pred líškami a dravými vtákmi. Pletivo výbehu by malo byť vysoké aspoň 65 cm a pridať môžete aj elektrický ohradník. Kvôli vtákom je nutné zakryť aj vrchnú časť ohrady.

Klasické zajačie pletivo je ideálne na stavbu králikární, ktoré sú vo výške, kde sa obvykle líška nedostane. Chov králikov vo voľnom výbehu zabezpečte pevnejším pletivom. Zváraná sieť má vďaka zváraným spojom pevnejšiu konštrukciu a veľkosť oka už od 6 mm.

Chov králikov vo voľnom výbehu má svoje špecifiká, na ktoré sa treba pripraviť. Akonáhle si králiky zvyknú na pobyt vonku, do králikárne ich dobrovoľne nedostanete. Začnú si vyhrabávať nory, v ktorých budú privádzať na svet svoje mladé. Králiky budú spokojné, no vy stratíte presný prehľad o veľkosti chovu.

Králiky sú veľmi citlivé na teplo. Teploty, ktoré sa blížia k 30°C výrazne utlmujú ich činnosť a tak sa zrejme malých králikov tak skoro nedočkáte. Ak nedisponujete mobilnou králikárňou, ktorú podľa potreby premiestnite do chladnejších priestorov, vytvárajte im aspoň dostatok tieňa. Aj keď majú králiky radi svetlo, chráňte ich pred ostrým slnečným žiarením. Dobre im nespraví ani vietor.

Čím kŕmiť

Králiky sú bylinožravci a väčšiu časť ich potravy môže tvoriť kŕmna zmes, seno alebo obilie. Ak chcete králiky prikrmovať zeleným krmivom, ubezpečte sa, že je čerstvé a nezaparené. Suchý chlieb z kuchyne im môžete dať na obhrýzanie. Budú mimoriadne spokojní.

Králiky občas trpia obezitou. Niekedy je na vine nadbytok krmiva a inokedy len nedostatok pohybu. Ak chováte králiky v králikárni, pustite ich občas pobehať si po záhrade. Ak potom nechcete stráviť zbytok dňa ich chytaním, postavte im vlastný oplotený výbeh. Použiť môžete akékoľvek chovateľské pletivo. Rozloha výbehu je na vás a pokiaľ budú králiky počas výbehu pod dozorom, nie je nutný ani horný zákryt výbehu. 

M+M Martinec s.r.o., Paholec 1, Pezinok 902 01, +421905569909, eshop@martinec.sk